Everest; Kimlik Bilgileriniz Güvende

Dijital çağda zaman geçtikçe, her şeyin sadece bir düğmeye basılmasıyla veya sadece ses etkileşim araçlarımızla yapılacağı bir döneme giriyoruz. Bugün, dünyadaki tahmini nüfus olan 7 milyar insandan, en az % 20’sinin geçerli bir kimliği yoktur. Bu sayısallaşma çağında bir kimlik olmadan, banka hesabına sahip olamazsınız, hastaneyi ziyaret edemezsiniz ve diğer bazı hizmetlerden faydalanamazsınız.

Everest güvenlik sorunlarıyla başa çıkmayı amaçlayan bir projedir. Dünyamız hızla değişiyor ve teknoloji hayatımızın her yönünü etkilemektedir. Teknolojinin dünya ekosistemine girişi, insan faaliyetinin neredeyse her sektöründen yararlandı. Bankacılık perspektifinden bakıldığında; bu sektöre teknolojinin girmesi, insanların artık gereksiz stresle karşılaşmak zorunda kalmadan veya gereksiz işlemleri yapabilmeleri için işlemleri çok daha kolay ve hızlı bir hale getirdi. Bununla birlikte, blok zincir teknolojisi, merkezileştirilen mevcut mali düzene karşı olarak tasarlandı ve mevcut finans sektörünü değiştirmek için inşa edildi.

Dünyaya dijital kimlikten sorumlu olacak bir cihaz ya da altyapı sağlamak için ölümsüz bir ihtiyaç söz konusudur. Bu sektöre bir çözüm getirmek için Everest kuruldu. Everest, blok zincire dayanarak yeni bir kimlik formu oluşturmak için Ethereum blockchainin ve akıllı sözleşmesinin gücünü kullanmak isteyen blok zincir tabanlı bir platformdur. https://everest.org/

Nasıl Çalışır?

Everest’in kullandığı bileşenlerden biri olan EverID, kullanıcı odaklı bir öz- kimlik çözümüdür. EverWallet ise bir değer aktarımı ve belge depolama çözümü olup her ikisi de blok zincire dayanmaktadır.

EverID, çoklu para cüzdanı ve dijital biyometrik tanımlama ile ölçeklenebilir ödeme çözümleri de dahil olmak üzere, yeni ekonomi için merkezi olmayan bir platformdur. Everid, kişisel, belgelenmiş ve biyometrik kullanıcı verilerinin saklanması ve geri alınması için merkezi olmayan bir dijital kimlik sistemi oluşturmuştur. Platform doğumdan ölüme kadar tüm insanlara açıktır. Katılmak için bir mobil aygıt gerektirmez, kullanıcıların gizliliğini korumak için şifrelenir ve diğer sistemlerle birlikte çalışabilir.

Everest ile hükümet kuruluşları, enstitüler ve şirketler, biyometrik kimliklerin kullanımı yoluyla kullanıcı kimliğini etkili ve uygun bir şekilde onaylayabilecek, böylece dünyadaki her bireyin bir kimlik biçimine sahip olmasını sağlayacaktır.

EverWallet ise her bir kişinin verilerini ve bilgilerini yeterli bir şekilde depolamak, her platform üyesi arasında güvenli bir değer aktarımına izin vermek için kullanılacaktır.

EverID ile Everest, tüm insanlığı küresel bir pazara sokacak, böylece vatandaşların geçimlerini arttırmak ve ekonomik kalkınmayı teşvik etmek için güçlü bir hizmet kümesine katılım sağlayacak evrensel bir dijital kimlik oluşturacaktır. Platform kullanıcılarının kimlik verilerini, merkezi olmayan bir tanımlama platformu aracılığıyla yönetebilmeleri ve koruyabilmeleri için araçlar sunmaktadır. Bireylerin verileri, nasıl paylaşıldığını ve işlendiğini, süre boyunca ve kiminle paylaşıldığını kontrol etmelerini sağlayacak şekilde kaydedilir. Böylece kullanıcılar bunun tam kontrolüne sahiptir. https://everest.org/

Everest Kullanım Alanları:

Nakit Transferi: Biyometrik olarak doğrulanmış kullanıcılara gönderilen paranın % 100 onaylanması

Mikro finansman: Milyarlarca kişiye ve KOBİ’lere borç vermek için tam çözüm

Havale: Bankaların para transferi hizmeti sunabilmeleri için kolay, düşük maliyetli bir yol

Tıbbi kayıtlar: Cloudda veya cihazda barındırılan belgeleri yönetin, herkes için sağlık durumunu takip edin

Kimlik doğrulama: Kullanıcıları biyometri, resmi kimlikler ve üçüncü taraf onayları aracılığıyla doğrulayın

Mikro sigorta: Belgeleri toplayın, cihazlarla veya cihazlar olmadan milyarlarca kullanıcıya hizmet vermek için sözleşmeleri biyometrik olarak imzalayın

Everest’in ilkeleri:

· Tüm bireyler dahil edilmelidir

· Bireyin teknolojiye erişimi yoksa, yine de katılabilmesi gerekir.

· Sistem sonsuza kadar mevcut olmalıdır

· Tüm bireyler özellikle tanımlanabilir olmalıdır

· Bir bireyle ilgili tüm bilgiler mümkün olan en güvenli şekilde saklanmalıdır.

· Birey kimliğine sahip olmalı ve kimliğini kontrol etmelidir.

· Birey, kimlik bilgilerini etkileşime göre seçici bir şekilde paylaşabilmelidir.

· Bireyin bilgileri, kullanıcı dışındaki herhangi bir kişi tarafından sahiplenilmemeli veya kontrol edilmemelidir.

· Sistem saldırıya karşı dayanıklı olmalıdır.

· Sistem diğer sistemlere geçebilmelidir.

Token Bilgileri ve ICO:

Token Simgesi: ID

Platform: Ethereum

Standart: ERC20

Toplam token sayısı: 800 milyon adet

Satılık Token sayısı: 296 685 341 ID (% 37)

ICO fiyatı: 0,09 USD

Kabul edilen para birimleri: BTC, ETH, USD

Softcap: yok

Hardcap: 20.000.000 ABD Doları

Ön satış: 13 Ağustos 2018

Ana Satış: 4 Eylül 2018 – 2 Kasım 2018

KYC: Var

Katılması yasaklı Ülkeler: Çin, Kore, Pakistan

Yol Haritası:

Ekip:

Detaylı bilgi için aşağıdaki linklere gözatabilirsiniz:

Website: https://everest.org/

Whitepaper: https://everest.org/wp-content/uploads/2018/09/Everest_Whitepaper_01Sept2018-v2.pdf

Bitcointalk ANN: https://bitcointalk.org/index.php?topic=4756978.0

Twitter: https://twitter.com/everestdotorg

Facebook: https://www.facebook.com/Everestdotorg

Telegram: https://t.me/EverID

Bitcointalk Profilim (tarangogu): https://bitcointalk.org/index.php?action=profile;u=1184703